Usuwanie zmian barwnikowych

Usuwanie zmian barwnikowych 

Zmiany barwnikowe, które kwalifikują się do leczenia światłem (Vasculight Elite - IPL):

  • melasma (ostuda),

  • przebarwienia posłoneczne,

  • przebarwienia pozapalne,

  • piegi,

  • znamię Beckera;

Mechanizm usuwania zmian barwnikowych

W przypadku zmian pigmentowych adresatem światła jest melanina - ciemny barwnik nadający barwę skórze, włosom i tęczówce oka, a występujący w „nadmiarze” w tych miejscach, a w przypadku tatuaży - barwnik wprowadzony do skóry. Energia świetlna jest pochłaniana przez barwnik i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę komórek barwnikowych powodując ich zniszczenie.


przebarwienia

Leczenie zmian pigmentowych laserem Revlite:

Specyfika zabiegu laserem Q-switched polega na ultrakrótkich (nanosekundowych) impulsach światła laserowego w głąb skóry. Dzięki temu zjawisku, w trakcie leczenia zmian pigmentowych działamy wyłącznie na barwnik, bez uszkodzenia skóry otaczającej. Dlatego laser ten nie pozostawia blizn pozabiegowych, a czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

W laserze Revlite zastosowano unikatową technologię PTP, niedostępną w starszych wersjach laserów Q-switch, która umożliwia bardziej precyzyjne i skuteczne rozbicie barwnika oraz jego likwidację.

Ostudy (melasma) - wymagają zwykle ok. 5-10 sesji zabiegowych odbywających się co 1-2 tygodnie. Schemat ten powinien być ściśle przestrzegany z powodu fizjologii komórek barwnikowych, które są bezpośrednim sprawcą nawrotów przebarwień. Następnie kontynuuje się leczenie miejscowymi środkami wybielającymi zawierającymi hydrochinon lub arbutynę (preparaty do nabycia w Laser-Medica). Po zabiegu konieczne jest także stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (SPF50+) nawet do 6 miesięcy po zabiegu.

Zmiany pigmentowe, piegi - liczba zabiegów uzależniona jest od charakteru przebarwienia, a zwłaszcza od tego, na jakiej głębokości w skórze zalega barwnik. W przypadku zmian naskórkowych jest to zazwyczaj pojedynczy zabieg. Nieco trudniej ustępują przebarwienia mieszane skórno-naskórkowe, najtrudniej skórne, w których melanina zlokalizowana jest najgłębiej – w skórze właściwej. W przypadku bardzo głębokich przebarwień zalecane jest wykonanie 3-5 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie. Zabieg można poprzedzić mikrodermabrazją, co zwiększa skuteczność terapii.

Po zabiegu może dojść do intensyfikacji i ściemnienia plam - efekt ten ustępuje w ciągu 3-7 dni wraz ze złuszczeniem naskórka.

Przykłady efektów pozabiegowych: laserowe usuwanie przebarwień

1.Ostuda (melasma)


usuwanie przebarwień
przed i miesiąc po 1 zabiegu

2. Przebarwienia posłoneczne


usuwanie przebarwień
przed i 2 miesiące po 1 zabiegu



3. Przebarwienia pozapalne


usuwanie przebarwień
przed i po 2 zabiegach


usuwanie przebarwień
przed i po 2 zabiegach

4. Przebarwienia polekowe


usuwanie przebarwień
przed i po 1 zabiegu

5. Plamy soczewicowate (twarz)


usuwanie przebarwień
przed i po 1 zabiegu

6. Plamy soczewicowate (ręce)


usuwanie przebarwień
przed i po 1 zabiegu





* Kopiowanie i upowszechnianie zamieszczonych zdjęć, bez zgody właściciela zabronione!!!