Terapia regeneracyjna z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest nowoczesną, odmładzającą skórę procedurą przeciwstarzeniową, która pobudza własne zasoby każdego organizmu do odbudowy i rewitalizacji skóry.
Krew stanowi zawiesinę elementów komórkowych (morfotycznych) w roztworze, który nazywamy osoczem. Najważniejsze elementy komórkowe krwi to krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Osocze, czyli inaczej plazma, stanowi ok. 55% objętości krwi. Jest to nic innego jak wodny roztwór (ok. 90% wody) białek, aminokwasów, elektrolitów, cukrów, witamin, tłuszczów i wielu innych substancji, przeważnie o niewielkiej masie cząsteczkowej.
Płytki krwi, czyli trombocyty to najmniejsze komórki krwi. Mają kształt płaskiego dysku i średnicę 3-4 μm. Są pozbawione jąder komórkowych, a ich liczba u zdrowych osób wynosi 150-450 tys. w 1 mm3. Trombocyty stanowią tylko ok. 0,4% wszystkich elementów morfotycznych krwi, ale ich rola w naszym organizmie jest nie do przecenienia. Biorą m.in. czynny udział w wielu ważnych procesach – krzepnięcia krwi, rozpuszczania skrzepów (fibrynolizy) oraz uszczelniania uszkodzonych naczyń krwionośnych. Co więcej, ich wewnętrzne ziarnistości są miejscem magazynowania wielu substancji biologicznie czynnych.
Do tej pory w płytkach krwi wykazano obecność ponad 30 czynników wzrostu, z których najważniejszymi są:
transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b: wspomaga wzrost matrycy pomiędzy komórkami,
płytkowy czynnik wzrostu PDGF: stymuluje wzrost naczyń krwionośnych, replikację komórek i naskórkowanie,
naskórkowy czynnik wzrostu EGF: stymuluje wzrost i różnicowanie komórek oraz tworzenie nowego kolagenu,
czynnik wzrostu fibroblastów FGF: stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych i wspomaga wzrost komórek specjalistycznych,
insulinopodobny czynnik wzrostu – IGF,
czynnik wzrostu śródbłonka naczyń – VEGF;
Udowodniono, że czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek, stymulują komórki macierzyste oraz fibroblasty. Pobudzają tworzenie kolagenu i macierzy międzykomórkowej. Wpływają korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych oraz na tworzenie nowych naczyń krwionośnych i poprawę mikrokrążenia w tkankach. Czynniki wzrostu zawarte w trombocytach inicjują zatem i przyśpieszają procesy regeneracji i odbudowy tkanek, promując gojenie się i naturalne, ozdrowieńcze mechanizmy naszego organizmu. Głównym celem stosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej jest dostarczenie dodatkowej porcji zagęszczonych czynników wzrostu pochodzących z płytek do miejsc, które tego potrzebują i które chcemy poddać przebudowie, regeneracji i odmłodzeniu. W przypadku medycyny estetycznej miejscem tym jest oczywiście skóra.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat krwiopochodny, otrzymywany z krwi żylnej pacjenta. Jest to koncentrat własnych płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza. Osocze bogatopłytkowe jest czymś więcej niż tylko koncentratem płytek krwi i zawartych w nich płytkowych czynników wzrostu. Zawiera bowiem w sobie również wszystkie wartościowe składniki osocza, w tym trzy ważne, z punktu widzenia regeneracji tkanek, białka: fibrynę, fibronektynę i vitrinectynę. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłową adhezję (przyleganie) komórek do siebie, a więc pełnią ważną rolę w procesie gojenia się i odnowy tkanek.
Uważa się, że mianem osocza bogatopłytkowego powinniśmy określać tylko takie osocze, w którym uzyskano stężenie trombocytów na poziomie minimum 1 mln/mm3. W praktyce oznacza to, że stężenie płytek w osoczu bogatopłytkowym powinno być min. 3-4 razy wyższe w porównaniu do wartości początkowej (we krwi).
skuteczny dzięki obecności wysoce skoncentrowanych czynników wzrostu (głównie działanie na keratynocyty dzięki obecności EGF - Epithelial Growth Factor).
produkcja nowego kolagenu przez aktywację fibroblastów (PDGF, TGF).
aktywacja procesów angiogenezy i mikrokrążenia (VEGF).
ochrona przed wolnymi rodnikami (witaminy, oligoelementy, enzymy oksydacyjne).
biostymulacja mezenchymalnych komórek macierzystych (czynniki wzrostu).
wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry.
wypełnienie zmarszczek dzięki zastosowaniu osocza bogatopłytkowego i aktywacji fibryny;
W chwili obecnej osocze może być skutecznie przygotowywane nie tylko w warunkach szpitalnych (jak do niedawna), ale i w warunkach ambulatoryjnych. Oczywiście jest to możliwe tylko przy spełnieniu określonych wymogów dotyczących sterylności oraz jakości i powtarzalności wykorzystywanej metody. Do pozyskania osocza bogatopłytkowego wykorzystuje się najczęściej gotowe zestawy. Powinny one umożliwiać uzyskanie przynajmniej 5 ml osocza zawierającego co najmniej 1 mln trombocytów w 1 mm3. Bardzo ważne jest również to, aby stosowana metoda umożliwiała uzyskanie wysokiego stężenia czynników wzrostu. Wszystkie elementy stosowanego zestawu, które stykają się z krwią i osoczem muszą być sterylne i niepirogenne.
Na przestrzeni ostatniej dekady, przeprowadzono wiele badań klinicznych dotyczących skuteczności osocza bogatopłytkowego, wykazując znaczące korzyści terapeutyczne w stosowaniu tej terapii w chirurgii stawów oraz urazów tkanek miękkich, w celu przyspieszenia naprawy chrząstki, regeneracji ścięgien, wzrostu kości i zmniejszenie bólu. Obecnie koncentrat bogatopłytkowy jest również z powodzeniem stosowany w celu: zwiększenia przeżywalności przeszczepów tłuszczu u pacjentów poddanych rekonstrukcji piersi, leczenia owrzodzeń cukrzycowych stopy, korygowania blizn, stymulacji wzrostu włosów czy terapii antiaging.
Regeneris® zwany także przez pacjentów „Wampirzym Liftingiem” to specjalny program biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z Twojej własnej krwi. Regeneris® zawiera komórki i czynniki wzrostu z Twojej krwi, które pobudzają skórę do regeneracji, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńczą witalność. W efekcie staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.
Regeneris® – jest przy tym produktem w 100% biokompatybilnym, a rewitalizacja skóry twarzy możliwa jest dzięki, tzw. Autologicznej Odnowie Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration) – czyli regeneracji komórek skóry, dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.
Regeneris® to oryginalne szwajcarskie zestawy zapakowane sterylnie i zawierające wszystkie elementy potrzebne do pobrania krwi i podania osocza bogatopłytkowego:
1) Regeneris Classic
2) Regeneris Extra
3) Regeneris Plus
4) Regeneris PlusOne
1) Pobranie krwi.
>Przygotowanie osocza bogatopłytkowego rozpoczyna się pobraniem krwi od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Krew pobiera się w sposób jałowy, najczęściej z żyły kończyny górnej. Pacjent nie musi być na czczo, a cała procedura przypomina procedurę pobrania krwi do badań. Ilość pobieranej krwi to 6-18 ml. Krew pobiera się do probówki (lub probówek) zawierających antykoagulant – po to, aby nie doszło do skrzepnięcia krwi.
2) Odwirowywanie.
Niezależnie od rodzaju zastosowanej metody, celem procedury otrzymywania osocza bogatopłytkowego jest zawsze uzyskanie w nim wyższej liczby trombocytów niż we krwi pełnej pacjenta. W tym celu probówki z krwią poddaje się sedymentacji grawitacyjnej, czyli wirowaniu w wirówce. Pozwala to na oddzielenie osocza i płytek krwi od znacznie cięższych elementów morfotycznych.
3) Pozyskanie osocza bogatopłytkowego.
Preparat prawidłowo pozyskanego osocza bogatopłytkowego pozostaje stabilny i sterylny przez około 8 godzin, najlepiej jest użyć go od razu. Osocza nie można zamrażać, przed każdym zabiegiem trzeba je więc przygotowywać na nowo.
4) Podanie osocza do skóry.
Osocze wstrzykuje się do skóry z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry. Technika mezoterapii igłowej polega na wstrzykiwaniu preparatu osocza bardzo płytko, śródskórnie – w formie mikrodepozytów. Wstrzykiwane osocze powinno docierać do warstwy brodawkowatej skóry, gdyż tam znajdują się mezenchymalne komórki macierzyste oraz fibroblasty, które poddajemy stymulacji.
Miejsca podania
Podstawowe wskazania to przede wszystkim poprawa wyglądu takich miejsc, jak :
policzki
fałdy nosowo-wargowe
okolice oczu (kurze łapki,cienie), powieki
usta, podbródek, czoło
fałdy na szyi i karku
dekolt
grzbiety rąk
skóra owłosiona głowy
Wskazania:
poprawa kondycji skóry
usuwanie zmarszczek
poprawa owalu twarzy
poprawa nawilżenia skóry
spowalnianie procesu starzenia się
leczenie blizn
leczenie rozstępów
terapia cellulitu
zwiększanie skuteczności zabiegów laserowych
przyspieszanie gojenia skóry po zabiegach laserowych i peelingach chemicznych
leczenie łysienia
Osocze bogatopłytkowe stosowane w przypadku łysienia, podawane jest tzw. techniką „nappage”, polegająca na bardzo powierzchownych nakłuciach skóry. Dzięki temu mieszki włosów są lepiej odżywione i produkują zdrowsze i mocniejsze włosy.
Częstotliwość zabiegów
Mezoterapię z użyciem Regeneris® należy wykonywać w serii – zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów w odstępach co 3 tygodnie. W przypadku blizn, rozstępów i utraty włosów może być potrzebnych więcej zabiegów. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe lekarz ustali indywidualnie w trakcie konsultacji.
Bezpieczeństwo
Technologia oparta o Regeneris® daje długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy, a przy tym jest absolutnie naturalna i biokompatybilna z Twoim ciałem, bez ryzyka nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.
Regeneris® przeznaczony jest głownie dla pacjentów, których skóra wymaga odnowy oraz takich, którzy poszukują produktów naturalnych lub są uczuleni na inne produkty.
Po zabiegu mezoterapii lub podania osocza liniowo wzdłuż zmarszczek mogą pojawić się miejscowe objawy związane z iniekcją, takie jak zaczerwienienie, bolesność czy delikatny obrzęk. Są to jednak zjawiska szybko przemijające.
gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, fałdy, bruzdy, kurze łapki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry,
gdy skóra jest zmęczona, wysuszona, słabo napięta, jej kolor nie jest jednakowy,
gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po zabiegach,
gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku lub poprawa wyglądu rozstępów,
gdy wypadają włosy (zarówno kobiety jak i mężczyźni),
gdy poszukiwane są produkty naturalne lub są uczulenia na inne produkty.
Efekty:
poprawa elastyczności, struktury, napięcia i gęstości skóry,
wygładzenie zmarszczek i fałdów,
odmłodzenie i ujednolicenie kolorytu skóry,
odrost większej ilości i mocniejszych włosów,
poprawa ukrwienia skóry,
przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej i innych.
Przeciwwskazania:
choroby krwi,
nowotwory,
ciąża,
laktacja,
ostre zakażenia wirusowe,
przewlekłe choroby wątroby,
zakażenie wirusem HIV,
choroby autoimmunologiczne,
stosowanie leków immunosupresyjnych,
zaburzenia krzepliwości krwi,
leczenie antykoagulantami (leki przeciwzakrzepowe);
młodość i witalność
poprawia gęstość i napięcie skóry
odżywia ją i regeneruje a także poprawia jej fakturę i koloryt
Regeneris® – wampirzy lifting jest bardzo popularnym zabiegiem wśród zagranicznych i polskich gwiazd show biznesu.
Pamiętaj, że tylko oryginalny zabieg daje 100% satysfakcji.