Mezoterapia

Mezoterapia

Mezoterapia to metoda wykorzystywana od lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń skóry, polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych. Jej twórcą jest francuski lekarz Michel Pistor. Pierwotnie metoda ta stosowana była do leczenia m.in. migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. Od lat 70-tych przeżywa swój "come back", wykorzystywana przez specjalistów medycyny estetycznej i dermatologii.
Mezoterapia jest niechirurgiczną metoda stosowaną dla regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnego preparatu poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów.

Wskazania do mezoterapii:

  • zwiotczenie skóry

  • profilaktyka przeciwzmarszczkowa

  • zapobieganie wypadaniu włosów

  • cellulit (uda, brzuch, pośladki)

  • rozstępy

Zalety mezoterapii:

  • metoda naturalna, niechirurgiczna,

  • roztwory leków, które są podawane powodują zablokowanie komórkowych sygnałów przyswajania tłuszczu, przyspieszają krążenie i spalanie energii,

  • długotrwałe rezultaty - koryguje zmarszczki, poprawia kondycję włosów, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry,

  • metoda znana i stosowana w Europie od wielu lat.

Częstotliwość zabiegów:

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi co 10-14 dni przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu. Ostrzykiwanie skóry najlepiej przeprowadzać zimą lub wczesną wiosną, bo słońce może powodować przebarwienia w miejscu iniekcji.

Przygotowanie do mezoterapii:

  • tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K - np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),

  • 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić aspirynę,

  • bezpośrednio przed zabiegiem (1-2 godziny) skórę poddawaną zabiegowi można posmarować kremem o działaniu znieczulającym (np. EMLA) - należy ustalić to indywidualnie z lekarzem w trakcie konsultacji;

Przebieg zabiegu:

Lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki, np. krzemionka, L-karnityna, wyciąg z karczocha, kofeina, witaminy), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle lub pistoletem automatycznie regulującym głębokość wkłuć. Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia są niemal bezbolesne, igła dociera tylko do tkanki tłuszczowej. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.

Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:

  • ból podczas wstrzyknięć - można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)

  • rumień, obrzęk - występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie

  • bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach 

  • siniaki, krwiaki - ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);

W razie tendencji do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy - czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem.

Przeciwwskazania do mezoterapii:

  • alergia

  • ciąża, okres karmienia piersią

  • cukrzyca (niewyrównana)

  • stany zapalne na skórze, opryszczka

  • skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)

  • choroba nowotworowa

  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych

Mezoterapia w odmładzaniu skóry:

Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry takich jak zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.

Częstotliwość zabiegów:

  • intensywna faza leczenia: 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy

  • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na 1-3 miesięcy

Stosowane preparaty gotowe:

1) NCTF HA

Znakomicie opracowany skład chemiczny zapewnia wysoka jakość zabiegów i uzyskanie pożądanych efektów u pacjenta.


Mezoterapia - nctf ha
NCTF

Kwas hialuronowy: Posiada właściwości higroskopijne, ma zdolność pochłaniania dużych ilości wody, zwiększa proliferację komórkową i przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej równowagi wiskoelastycznej skóry i naskórka.

13 witamin: Witamina A przyspiesza odnowę komórkową przez regulację procesów keratynizacji i gojenia. Witamina B wpływa na metabolizm niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zapewniających skórze równowagę biologiczną. Witamina C zwiększa syntezę kolagenu i elastyny w fibroblastach.

6 składników mineralnych: Spełniają w organizmie różnorodne funkcje. Stanowią podstawowe składniki układu kostnego, są niezbędne do budowy i pracy enzymów i hormonów, regulują gospodarkę wodnoelektrolitową ustroju.

6 koenzymów: Przyspieszają przemiany metaboliczne przez obniżanie energii wymaganej do aktywacji reakcji biochemicznych. Zwiększają tempo odbudowy tkanek.

5 kwasów nukleinowych: Kwasy nukleinowe umożliwiają regulację syntezy białek. 

2 czynniki redukujące: Reaktywne substancje, które łatwo gubią 1 lub więcej elektronów. Dzięki temu hamują procesy wolnorodnikowe w komórkach skóry i naskórka. 

Zaletą mezoterapii z wykorzystaniem gamy NCTF jest fakt, że jest to terapia w pełni biologiczna. To kuracja rewitalizująca, którą można stosować latami bez większego ryzyka. Dostarcza komórkom naturalnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Poprawa stanu skóry podczas podjętej kuracji jest stopniowa. Niemniej, rezultaty są widoczne od pierwszego zabiegu - skóra jest bardziej nawilżona i napięta. Efekty kumulują się i po kilku zabiegach skóra nabiera blasku i staje się gładsza, jej struktura ulega polepszeniu, staje się gęstsza i bardziej jędrna.

NCTF HA są jedynymi preparatami oddziałującym na przyczyny i konsekwencje starzenia się skóry. Skóra jest wyraźnie odmłodzona w naturalny sposób.

8 udokumentowanych właściwości NCTF® w profilaktyce anti-aging:

1. Aktywna regeneracja uszkodzeń skóry.
2. Aktywne nawilżanie.
3. Poprawa kolorytu skóry.
4. Przywrócenie równowagi jonowej.
5. Stymulacja wzrostu komórkowego.
6. Zwiększenie gęstości skóry właściwej.
7. Ochrona komórkowa.
8. Regeneracja wiskoelastyczna.

Częstotliwość zabiegów:
Faza 1 - Terapia uderzeniowa: 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych
Faza 2 - Regeneracja skóry: 1 zabieg na miesiąc przez 2 miesiące
Faza3 - Podtrzymanie efektów kuracji: 1 zabieg co 2-6 miesięcy

2) Dermaheal SR i HSR

Produkty przeznaczone do rewitalizacji skóry okolic twarzy, szyi i dekoltu.

Powodują zmniejszenie drobnych zmarszczek poprzez stymulację produkcji nowych komórek skóry. Wzmacniają elastyczność skóry poprzez indukcję syntezy kolagenu i elastyny. Nawilżają suchą skórę i pomaga jej utrzymać optymalną równowagę wilgoci.

Mezoterapia Dermaheal stymuluje procesy naprawcze zachodzące w skórze właściwej, tj:

- aktywna regeneracja uszkodzeń skóry, 
- poprawa kolorytu skóry, 
- aktywne nawilżenie, 
- przywrócenie równowagi jonowej, 
- stymulacja wzrostu komórkowego, 
- zwiększenie gęstości skóry właściwej, 
- ochrona komórkowa;

Dermaheal SR - Skóra starzejąca się, skóra trądzikowa, skóra z rozszerzonymi porami. 
- 57 aktywnych składników: 5 peptydów biomimetycznych, 13 witamin, 24 aminokwasy, 5 minerałów, 4 koenzymy, 4 kwasy nukleinowe, 2 czynniki redukujące
- 50mg kwasu hialuronowego w każdej ampułce, 
- zapobieganie starzeniu się skóry, 
- działanie przeciwzmarszczkowe, 
- skóra trądzikowa o rozszerzonych porach; 



Mezoterapia DERMAHEAL SR
Dermaheal SR

Dermaheal HSR (1% kwas hialuronowy zawierający Dermaheal SR) - skóra starzejąca się, skóra trądzikowa, skóra z rozszerzonymi porami, natychmiastowy efekt.
- 58 aktywnych składników (50mg HA): Kwas hialuronowy (1%), 5 peptydów biomimetycznych, 13 witamin, 24 aminokwasy, 5 minerałów, 4 koenzymy, 4 kwasy nukleinowe, 2 czynniki redukujące
- 50mg kwasu hialuronowego w każdej ampułce, 
- zapobieganie starzeniu się skóry, 
- działanie przeciwzmarszczkowe, 
- skóra trądzikowa o rozszerzonych porach; 


Mezoterapia Dermaheal HSR
Dermaheal HSR

Marka Dermaheal jest gwarantem wysokiej jakości i zaawansowanej technologii produktów stworzonych w laboratoriach Caregen. Ich innowacyjna formuła zawiera jedyne w swoim rodzaju czynniki wzrostu i peptydy biomimetyczne.

3) StretchCare - Poprawa elastyczności i napięcia skóry

STRECHCARE – jest wysokiej jakości połączeniem kwasu hialuronowego oraz rewolucyjnego kompleksu antyoksydantów DMAE. Wraz z witaminą B5 i pierwiastkami śladowymi preparat STRECHCARE działa silnie napinająco na skórę jednocześnie poprawiając jej koloryt, witalność, nawilżenie i jakość. Preparat dzięki doskonale dobranym składnikom jest przeznaczony zarówno do rozjaśniania i napinania skóry, jak również do redukcji rozstępów.


Mezoterapia Stretchcare
Stretchcare

Zastosowanie:

do skóry zwiotczałej i wiotczejącej do stosowania na twarz i ciało, do rozstępów i przebarwień skórnych, w celu poprawy witalności skóry; 

Efekty:

- napięta i elastyczna skóra, 
- odzyskanie jędrności i gładkości skóry, 
- rozstępy znacznie zredukowane, a ich pigment zmniejszony, 
- głębokie nawilżenie; 

Obszar zastosowania: widoczne zwiotczenia pod oczami, owal twarzy, szyja, ramiona, brzuch, wewnętrzna strona ud.

Mezoterapia w leczeniu cellulitu:

Mezoterapia jest metodą niezwykle cenną także w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu. Zastrzyki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. Może wspomagać ją wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się także krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu.

Częstotliwość zabiegów:

  • faza intensywna: 1 zabieg co 10-14 dni przez miesiąc

  • faza pielęgnacyjna: 1 raz na miesiąc przez 3 miesiące

  • zabieg przypominający: raz na pół roku

Stosowane składniki koktajli:

Krzemionka organiczna
Znana jest ze swoich właściwości regenerujących tkankę łączną. Wchodzi w skład elastyny, kolagenu i glikoprotein strukturalnych. Na poziomie tkankowym indukuje proliferację fibroblastów i sprzyja regeneracji włókien kolagenowych.

Wyciąg z karczocha zwyczajnego
Aktywnymi składnikami wyciągu są kwasy polifenolowe (m.in. cynaryna). Wpływają na metabolizm glukozy i lipidów. Hamują syntezę cholesterolu i zwiększają jego przemianę do kwasów żółciowych. 

Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny
Preparat łączy dwa aktywne składniki: pochodne kumaryny z nostrzyka żółtego oraz rutynę rozpuszczalną w wodzie. Ogranicza powstawanie obrzęków, wzmacnia odporność i szczelność kapilar. Znajduje zastosowanie w mezoterapii cellulitu, w celu usprawnienia mikrokrążenia i odpływu limfy.

Kofeina
Wpływa na proces lipolizy. Stymuluje rozpad trójglicerydów zawartych w komórkach tłuszczowych, do wolnych kwasów tłuszczowych.

L-karnityna i TRIAC (tiratricol)
Biorą udział w przemianie cholesterolu i trójglicerydów do kwasów tłuszczowych. Pozwalają eliminować efekt "pomarańczowej skórki" i wygładzają skórę.

Pirogronian sodu
Należy do alfaketokwasów i ma działanie energetyzujące. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Wpływa na przemianę kwasów tłuszczowych. 

Mezoterapia w leczeniu łysienia:

Jednym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia to wstrzykiwanie substancji odżywiających włosy - takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa. 

Wskazania:

  • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji

  • łysienie androgenowe

  • łysienie plackowate

  • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy

Częstotliwość zabiegów:

  • faza uderzeniowa kuracji: 1 zabieg co 10-14 dni przez okres 2 miesięcy

  • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy

Stosowane składniki koktajli:

Minoxidil
Wpływa stymulująco na mieszki włosowe i keratynocyty. Przyspiesza syntezę glikozaminoglikanów i przyłączanie cysteiny do mieszków włosowych, co powoduje wydłużenie anagenu (okresu wzrostu włosa).

Dekspantenol
Jest to kwas organiczny, produkt redukcji kwasu pantotenowego (witamina B5). Znaczenie fizjologiczne witaminy B5 polega na tym, że jest ona składnikiem CoA. Koenzym A wpływa na regenerację i odżywianie struktury włosa. 

Biotyna
Reguluje pracę gruczołów łojowych powiązanych z mieszkiem włosowym. Zmniejsza łojotok, redukując wypadanie włosów na jego podłożu, co związane jest z hamowaniem 5-AR (enzymu umożliwiającego konwersję testosteronu w DHT, który odpowiada za łysienie androgenne

Dermaheal HL
Preparat Deramheal HL zapobiega wypadaniu włosów, daje doskonałe rezultaty w leczeniu różnych postaci łysienia. Powoduje wzmocnienie i poprawę wyglądu słabych i zniszczonych włosów.


Mezoterapia Dermaheal HL
Dermaheal-HL