Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami skóry, błon śluzowych i przydatków skórnych (włosy, paznokcie, gruczoły potowe i łojowe). Podstawowymi narzędziami ułatwiającymi postawienie właściwej diagnozy jest zebranie dokładnego wywiadu i badanie polegające na oglądaniu zmian. Choroby skóry rozpoznaje się m.in. dzięki znajomości tzw. wykwitów pierwotnych (np. grudka, bąbel, krosta, pęcherz) oraz wykwitów wtórnych (np. łuska, nadżerka).
1) mikologiczne, bakteriologiczne,
2) testy alergiczne,
3) dermatoskopia/wideodermatoskopia,
4) histopatologiczne (ocena mikroskopowa),
5) immunologiczne (specyficzne przeciwciała we krwi) i immunopatologiczne (specyficzne złogi immunoglobulin w skórze i/lub naskórku),
6) genetyczne;
Dermatologia to bardzo rozległa dziedzina wiedzy medycznej, obejmująca bardzo szeroką gamę chorób. Mogą mieć one podłoże infekcyjne, uwarunkowane genetycznie, wynikać z zaburzeń różnicowania się komórek skóry itp. Mogą być również wynikiem chorób ogólnoustrojowych, które w obrębie skóry dają określony obraz.
trądzik zwykły,
trądzik różowaty,
atopowe zapalenie skóry, wyprysk,
atopowe zapalenie skóry, wyprysk,
łuszczyca,
łojotokowe zapalenie skóry,
zapalenie mieszków włosowych,
grzybice/drożdżyce skóry i paznokci,
nadmierne owłosienie,
łysienie,
nadpotliwość,
znamiona barwnikowe i nowotwory skóry;
W związku z ogromnym rozwojem w ostatniej dekadzie dermatologii estetycznej i pojawienia się rozmaitych technik zabiegowych, duża grupa pacjentów zgłasza się do gabinetów dermatologicznych z problemem:
blizn (zanikowych i przerosłych),
rozstępów,
cellulitu,
zmarszczek i utraty jędrności skóry,
przebarwień,
niechcianych tatuaży;
Wenerologia jest dziedziną medycyny włączoną do dermatologii, która specjalizuje się w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową. W ostatnich latach w Polsce obserwuje się przewagę zakażeń wirusowych i chlamydialnych nad bakteryjnymi (kiłą, rzeżączką). Do najczęstszych schorzeń wenerycznych usuwanych w gabinetach dermatochirurgicznych należą kłykciny kończyste i mięczak zakaźny.