Terapia światłem to technika wykorzystująca diody emitujące światło o wąskim paśmie częstotliwości (LED). Czyste, zoptymalizowane światło emitowane przez urządzenie pozwala na przeprowadzanie zabiegów na dużych obszarach z wyłączeniem bezpośredniego kontaktu ze skórą. Terapia wiązką światła jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla pacjentów. Nie pojawiają się również działania niepożądane takie jak zaczerwienienie, łuszczenie lub powstawanie pęcherzy.
Sposób działania:
Światło dociera do receptora światła w mitochondrium zwanego „oksydazą cytochromu c”. Wewnątrz mitochondrium zachodzą końcowe procesy metabolizmu glukozy, która wchodzi w reakcję z tlenem dostarczanym przez ciałka czerwone, co w efekcie powoduje produkcję ATP (adenozynotrifosforanu), czyli nośnika energii komórki.
Ten mechanizm powoduje, że protony poruszają się produkując wodę oraz ATP. Te następujące po sobie reakcje stanowią cykl oddychania komórki. Stymulacja fibroblastów powoduje zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Zwiększa się elastyczność skóry i wyraźnie spłycają się zmarszczki. Jednakże wachlarz zastosowań jest znacznie szerszy: światło ma także działanie przeciwzapalne, może dodatnio wpływać na odporność organizmu, a także przyczyniać się do jego regeneracji. Dlatego też terapia światłem odgrywa bardzo ciekawą rolę w leczeniu trądziku, rozstępów, trądziku różowatego, zmian żylakowych, plam starczych, opryszczki warg, łuszczycy, wrzodów żylakowych oraz zmarszczek, jak również w procesach gojenia czy stymulacji wzrostu włosów.
Światło czerwone LED dociera do fibroblastów, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Pasmo czerwone LED używane jest do przyspieszenia gojenia, wzmocnienia efektów inwazyjnych zabiegów laserowych, chirurgii plastycznej i ogólnej, mezoterapii, peelingu, mikrodermabrazji. Wzmacnia aktywność komórek, przyspiesza metabolizm, stymuluje skórę do produkcji protein kolagenowych i powoduje opóźnienie w obumieraniu istniejącego kolagenu, jest niezwykle skuteczne przy leczeniu owrzodzeń, stanów zapalnych skóry oraz przy redukcji zmarszczek, usuwa objawy zmian posłonecznych.
Światło niebieskie hamuje rozwój stanów zapalnych. Przyspiesza gojenie ran, stłuczeń, siniaków. Leczy umiarkowany trądzik. Wykorzystuje się je w specjalistycznych zestawach do wybielania zębów. Niezbędne w wielu terapiach łączonych. W połączeniu ze światłem czerwonym do trądziku torbielowatego. W kombinacji z kwasem 5-Ala i Chlorofiliną do zabiegów przeciw silnemu trądzikowi i rogowaceniu słonecznemu.
Światło żółte: maksymalna absorpcja tej fali następuje w hemoglobinie i melaninie. Cząsteczki hemoglobiny zaczynają aktywniej uczestniczyć w wymianie gazowej tlenu i CO2. Zmniejsza plamy melaninowe, ,teleangietazje, rozstępy oraz czerwone blizny pooperacyjne.
ANTYAGE LED® wykorzystuje wspaniały potencjał „foto-modulacyjny”, jaki oferują diody Light-Emitting (LEDS) w celu leczenia różnych chorób skórnych i poprawiania stanu zdrowia pacjenta. Wyposażony w najbardziej zaawansowane lampy RGB LEDS, ANTY AGE® umożliwia przeprowadzanie wielu zabiegów z zastosowaniem różnego rodzaju światła (od UVB do podczerwieni).
Urządzenie znajduje potwierdzone klinicznie zastosowanie w przypadku takich dolegliwości jak:
Trądzik pospolity
Trądzik różowaty
Blizny
Rumień
Przebarwienia
Łuszczyca
Zmarszczki i linie mimiczne - Fotoodmładzanie skóry
Rozstępy świeże i stare
Przeciwdziałanie łysieniu, wzmacnianie i regeneracja komórek włosów
Zakażenia opryszczkowe
Zrogowacenia
Przyspieszanie procesu trudno gojących się ran
Działanie w trądziku zwykłym:
Jednym z najczęstszych wskazań do zastosowania terapii LED jest trądzik zwykły, w szczególności średnionasilony grudkowo-krostkowy, ale także nasilony torbielowaty. W badaniach klinicznych wykazano podobną skuteczność przeciwbakteryjną i przeciwzapalną jak w terapii antybiotykami doustnymi, a w niektórych przypadkach - porównywalne do leczenia doustną izotretinoiną.
Światło niebieskie wykazuje tu działanie hamujące rozwój bakterii Propionibacterium acnes (bakterie te zawierają porfiryny pochłaniające światło), jednego z czynników rozwoju trądziku, zaś światło czerwone wykazuje wpływ na komórki odpowiedzi immunologicznej, zmniejszając napływ komórek zapalnych. W efekcie wykwity zapalne (krosty, cysty) goją się szybciej. Terapię LED można kojarzyć z miejscowymi preparatami przeciwtrądzikowymi (np. nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, retinoidy), nie zaleca się łączenia ze światłouczulającymi antybiotykami z grupy tetracyklin oraz z doustną izotretinoiną.
1) Przygotowanie skóry: usunięcie makijażu i zanieczyszczeń, założenie gogli zabezpieczających
2) Leczenie światłem- naświetlanie obszarów zmiennych chorobowo naprzemiennie światłem niebieskim/czerwonym/żółtym przez ok. 10 minut;
Terapia obejmuje 2 zabiegi tygodniowo przez okres 4 tygodni, czyli razem 8 zabiegów.
wzmożona synteza ATP i przyswajanie tlenu
aktywacja reakcji redox (redukcji i utleniania) w obrębie mitochondrium
neokolageneza
modulacja funkcji makrofagów
powielanie DNA
ulepszenie neurotransmisji (wydzielanie serotoniny i acetylocholiny)
działanie znieczulające: wytłumianie aktywności włókien nerwowych
uwalnianie beta-endorfin
tworzenie nowych naczyń włosowatych (neowaskularyzacja)
pobudzanie receptorów odpowiedzialnych za spalanie tkanki tłuszczowej
pobudzanie prostaglandyn
lepsza przepuszczalność komórkowa
regulacja potencjału błonowego komórki
Przeciwwskazania do zabiegu:
kobiety w ciąży
osoby cierpiące na poważne schorzenia (szczególnie autoimmunologiczne)
osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy poddawane były terapii izotretinoiną doustną
padaczka