Depilacja laserowa (laserowe usuwanie owłosienia)

Laser Lightsheer Duet

Laser diodowy Lightsheer Duet firmy Lumenis jest obecnie najnowocześniejszym i zarazem najlepszym urządzeniem do depilacji laserowej na świecie, a co za tym idzie dającym najlepsze efekty epilacyjne. Depilacja laserowa jest metodą trwałą, bezpieczną i praktycznie bezbolesną. Jest to metoda bezinwazyjna, nie powodująca uszkodzeń skóry. Lightsheer Duet jest pierwszym tego typu urządzeniem, dającym gwarancję skuteczności oraz oczekiwanego efektu. Oszczędza bólu, oraz nieprzyjemnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, ostatecznie rozwiązując problem zbędnego owłosienia. System LightSheer Duet zaopatrzono w dwie głowice emitujące światło lasera diodowego o długość fali 800 nm co daje możliwość wykonywania szybkich i bezpiecznych zabiegów, także u osób z ciemną karnacją i opaloną skórą.


Laser Lightsheer Duet
Laser Lightsheer Duet

Dlaczego laser Lightsheer Duet?

Na rynku jest dostępnych co najmniej kilka systemów do depilacji, a ich skuteczność znacząco się różni. Chcieliśmy zaoferować Państwu usługę na najwyższym poziomie. Naszymi priorytetami przy wyborze lasera były:

- najwyższa skuteczność 
- bezpieczeństwo 
- komfort dla pacjenta 
- krótki czas trwania zabiegu 
- stosunkowo mała ilość zabiegów do osiągnięcia zadowalającego efektu 

Laser diodowy Lightsheer Duet amerykańskiej firmy Lumenis jest najnowocześniejszym urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Firma istnieje od 1966 r. i jest światowym liderem w produkcji laserów, które mają zastosowanie w medycynie. Diode Laser System posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez U.S. FDA (Amerykańskie Ministerstwo ds. Żywności i Leków) respektowany na całym świecie. 

Najnowsza wersja lasera Lightsheer – Lightsheer Duet została wyposażona w 2 głowice zabiegowe:

Głowica ET - w celu zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa rączka tej głowicy została zaopatrzona w niepowtarzalny, odmienny system chłodzenia końcówką ChillTip™, który chłodzi i chroni skórę podczas zabiegu oraz sprawia, że zabieg jest mniej bolesny. Temperatura szafirowej końcówki cały czas utrzymywana jest na poziomie około 4°C . Jest to znacznie wydajniejsze chłodzenie w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi w innych urządzeniach do depilacji (chłodzenie powietrzem, żelami itp.);


Lightsheer Duet - głowica ET
Lightsheer Duet - głowica ET


Głowica HS – zupełnie nowa innowacyjna technologia łącząca dużą powierzchnię zabiegową 22x35 mm z podciśnieniem działającym przeciwbólowo i zwiększającym penetrację wiązki laserowej głęboko do mieszka włosowego. Zastosowanie tej głowicy skraca czas zabiegu nóg z ok. 2 godzin do ok. 30 minut;



Lightsheer Duet - głowica HS
Lightsheer Duet - głowica HS



Porównanie wielkości plamek i głębokości penetracji wiązki laserowej w obu głowicach lasera Lightsheer Duet:

Lightsheer Duet posiada regulowany czas trwania impulsu od 30 do 400 ms, co pozwala na wykonywanie bezpiecznych zabiegów depilacji na wszystkich fototypach skóry (I-VI wg Fitzpatricka) oraz na skórach opalonych.


Lightsheer Duet - wielkość plamki
Lightsheer Duet - wielkość plamki

Testy porównawcze laserów:

1. Laser rubinowy - długość fali 694 nm, energia stosowana od 10 do 60 J/cm2, czas trwania impulsu od 0,5 do 22 ms, średnica promienia laserowego na skórze 4 x 10 mm.

2. Laser aleksandrytowy - długość fali 755 nm, energia stosowana od 25 do 40 J/cm2, czas trwania impulsu od 2 do 20 ms, średnica promienia laserowego na skórze 5 x 10 mm. 

3. Laser Nd-Yag - długość fali 1064 nm, energia stosowana od 2,5 do 40 J/cm2, czas trwania impulsu od 15 do 50 ms, średnica promienia laserowego na skórze 7 mm. 

4. Laser diodowy „starszej generacji”- długość fali 810 nm, energia stosowana od 40 do 60 J/cm2, czas trwania impulsu od 30 do 100 ms, średnica promienia laserowego na skórze 9 x 9 mm lub 12 x12mm. 

5. Laser diodowy „nowej generacji” - Lightsheer Duet – długość fali 800 nm, energia: w małej głowicy do 100 J/cm2, w dużej do 12 J/cm2, czas trwania impulsu od 30 do 400 ms, wielkość plamki – w dużej głowicy 22x35 mm.

Mechanizm działania światła lasera na mieszek włosowy i włos

Laser stosowany do zabiegów depilacji działa powierzchownie, nie wpływa na funkcje całego organizmu. Wiązka promieni skierowana ku skórze przenika ok. 2 mm w głąb, co powoduje najpierw uszkodzenie mieszka potem jego stopniowy zanik, co w efekcie prowadzi do utraty włosa. Promieniowanie wydzielane przez laser pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Odpowiednia długość wiązki światła niszczy ten barwnik, a przez to powoduje zanik komórek macierzystych mieszków włosowych i po włosach nie pozostaje nawet ślad.
W przypadku „małej” głowicy jeden „strzał” wiązką światła likwiduje kilkanaście i więcej włosów, które znajdują się na powierzchni skóry tworzącej plamkę o średnicy od 9x9 mm. Włosy niszczy się partiami plamka po plamce.


Lightsheer Duet - depilacja laserowa



„Duża” głowica pracuje w nieco odmiennym mechanizmie:



1) zasysanie skóry do wnętrza głowicy powoduje rozproszenie melaniny na granicy skórno-naskórkowej, przez co możliwa jest większa absorpcja światła przez melaninę włosów,

2) podciśnienie wyłącza percepcję zakończeń nerwowych przez co zabieg jest prawie bezbolesny,

3) podciśnienie uciska na skórne naczynia krwionośne, dzięki czemu unika się pochłaniania światła laserowego przez oksyhemoglobinę;





Lightsheer Duet - działanie


Kiedy stosuje się zabiegi epilacji?

- w celu usunięcia włosów pojawiających się na skórze w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych -hirsutyzm, hipertrychoza, 
- w celach kosmetycznych -wszystkie części ciała, 
- u osób, u których występują objawy wrastania włosów po innych metodach depilacji,
- u osób ze zmianami naczyniowymi na nogach, 
- u pacjentów z wrażliwą skórą, u których pojawia się odczyn zapalny na skórze (zaczerwienienie) po woskowaniu, goleniu bądź depilacjach chemicznych, 
- zabiegi można wykonywać u mężczyzn w wypadku nadwrażliwości skóry po goleniu (przerzedzenie włosów), 


Lightsheer Duet działanie
Lightsheer Duet - działanie

Depilacja laserowa - efekty

Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen) - są to włosy widoczne na skórze. Jedynie włosy w fazie wzrostu ulegają zniszczeniu pod wpływem światła lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia” (telogen), która ma różny czas trwania (3-8 tygodni). Po tym okresie następuje faza wzrostu (anagen), w którym można znowu aktywnie zniszczyć włos stosując laser. Dlatego zabiegi depilacji laserowej muszą być powtórzone (ok. 4-6 razy), aby usunąć prawie wszystkie włosy. Przy pierwszym zabiegu laserem Lightsheer zostaje usunięte około 20%-30% włosów, a po całej serii zabiegów do 90%. Pozostałe włosy są zdecydowanie jaśniejsze, delikatniejsze i prawie niewidoczne i z reguły nie przeszkadzają pacjentom. Ze względu na przeprowadzane wcześniej zabiegi depilacji woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą itp. lub w przypadku przyczyny hormonalnej nadmiernego owłosienia może zaistnieć konieczność przeprowadzenia większej ilości zabiegów depilacji dla uzyskania jeszcze lepszych wyników, a następnie powtarzania ich np. raz do roku.


włos androgenowy przed
włos anagenowy przed


włos androgenowy po
włos anagenowy bezpośrednio po


Przykłady efektów pozabiegowych: laserowe usuwanie owłosienia


depilacja laserowa efekty
pachy przed i po 3 zabiegach



depilacja laserowa efekty
pachy przed i po 4 zabiegach

depilacja laserowa efekty
okolica podżuchwowa przed i po

depilacja laserowa efekty
bikini przed i po

depilacja laserowa efekty
okolica podżuchwowa przed i po



depilacja laserowa efekty
wąsik przed i po



depilacja laserowa efekty
okolica podżuchwowa przed i po


* Kopiowanie i upowszechnianie zamieszczonych zdjęć, bez zgody właściciela zabronione!!!

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak działa laser na włosy?


Światło lasera ma tak dobrane parametry, aby mogło zostać wychwycone przez barwnik włosa (melaninę). Powoduje to podgrzanie struktury włosa do 70ºC i w efekcie jego spalenie.

Jakie włosy najlepiej reagują na laseroterapię?


Włosy zawierające dużą ilość barwnika (czarne). Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym efekty lepsze.

Dlaczego zabiegi należy powtarzać?


Dlatego, że nie wszystkie włosy w danym momencie znajdują się w tej samej fazie cyklu. Włos przechodzi kolejno: fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, a więc te, które widzimy na powierzchni skóry. Ponieważ przejście włosów w poszczególne fazy nie odbywa się synchronicznie (jak to ma miejsce u niektórych zwierząt w okresie linienia), liczba powtórzeń zabiegu musi być większa.

Ile zabiegów należy wykonać, by pozbyć się włosów?


W zależności od użytych systemów laserowych liczba ta waha się od 3 do nawet 10. Laserem diodowym Lightsheer wykonuje się średnio 4-5 zabiegów.

Czy włosy znikną raz na zawsze?


Laserem można uzyskać trwałą, ale częściową redukcję owłosienia. Trwała redukcja dotyczy ok. 80-90% włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są to włosy delikatne i jaśniejsze.

A jeśli po wykonanych zabiegach nie ma redukcji owłosienia?


Może to oznaczać, że jest w organizmie czynnik stymulujący pojawianie się nowych mieszków włosowych. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji zaburzeń hormonalnych.

Czy w związku z tym pacjentki z hirsutyzmem nie powinny wykonywać zabiegów depilacji laserowej?


Jak najbardziej powinny, ale muszą pamiętać o jednoczesnym regulowaniu zaburzeń przez leczenie u endokrynologa (lub ginekologa). Pacjentki z hirsutyzmem muszą liczyć się z koniecznością wykonania u nich czasami większej liczby zabiegów i ewentualnego powtórzenia ich w przyszłości.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?


Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i usuwania włosów mechanicznie na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy.

Dlaczego skóra nie powinna być opalona?


Ponieważ opalanie pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny. Laser działa na melaninę, ale pożądane jest, by była to melanina włosów. Jeśli po drodze światła laserowego pojawi się ten barwnik wcześniej – w naskórku (a włos leży głębiej) to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka a nie włosa. Zabieg taki będzie mało skuteczny, a poza tym doprowadzi do oparzenia naskórka. W najnowszym systemie Lightsheer Duet istnieje możliwość wykonywania zabiegów na bardzo ciemnych skórach ze względu na długi czas trwania impulsu oraz funkcję podciśnienia, która rozprasza gęstość melaniny naskórka. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż producent nie zaleca wykonywania zabiegów na świeżo opalonej skórze, tak więc lepiej odczekać ok. 1 miesiąca od ostatniej ekspozycji na UV do czasu wykonania zabiegu depilacji laserowej.

W czym przeszkadza mechaniczne usuwanie włosów przed zabiegiem?


W trakcie pęsetkowania, woskowania lub przy użyciu depilatora mechanicznego usuwamy łodygę włosa, w której znajduje się melanina. Pozbawiamy tym samym laser elementu, na który ma działać. W skórze pozostają nadal komórki rozrodcze, więc włos ten z pewnością odrośnie.

Jaki czas należy „zapuszczać” włosy do zabiegu?


Włosów wcale nie trzeba „zapuszczać”, należy jedynie zaprzestać ich mechanicznego wyrywania ze skóry na ok. miesiąc w przypadku włosów na twarzy i ok. 1,5-2 miesięcy na tułowiu i kończynach. Oznacza to, że nie wolno w tym czasie używać wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego. Dozwolone jest golenie włosów i stosowanie kremów lub pianek depilacyjnych. Zdarza się, że pacjentki nie wytrzymują tak długiego okresu i przychodzą wcześniej, z niewielką ilością włosów. Należy liczyć się z nieco mniejszą skutecznością takiego zabiegu i ewentualną koniecznością wykonania większej ilości zabiegów.

Dlaczego włosy bezpośrednio przed zabiegiem powinny być zgolone?


Ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze (gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa).

Jak wygląda sam zabieg?


W trakcie zabiegu na ogoloną i oczyszczoną skórę przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. „strzał”. W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera (w przypadku Lightsheera Dueta jest to kwadratowe okienko o wymiarach 9x9mm lub prostokąt o wymiarach 22x35mm), przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę następnie przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi całą pokrytą włosami okolicę.

Czy zabieg jest bolesny?


W momencie „strzału” lasera odczuwa się delikatne ukłucia bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od osobniczej wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów. W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość znieczulenia skóry (np. kremem EMLA), ale w praktyce rzadko zachodzi taka potrzeba. Warto dodać, że głowica Lightsheera wyposażona jest w specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco. Dodatkowo można w tym celu użyć schłodzonego żelu.

Jak wygląda skóra po zabiegu?


Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły itp.

Jakie są zalecenia po zabiegu?


Najważniejszym zaleceniem jest zakaz opalania skóry (min. 4 tygodnie po zabiegu) – grozi to powstaniem przebarwień. Ponadto kilka dni po zabiegu nie powinno się używać do pielęgnacji preparatów na bazie alkoholu (np. toniki, leki zewnętrzne) i korzystać z basenów, gdzie jest chlorowana woda ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.

Czy można wykonać makijaż?


Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonywania makijażu aby nie podrażniać naskórka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy zejdzie zaczerwienienie. Przeciwwskazaniem do wykonania makijażu jest pojawienie się powikłań.

Jakich powikłań mogę się spodziewać po zabiegu?


Od razu w tym miejscu należy dodać, że powikłania po zabiegu laserem diodowym Lightsheer zdarzają się niezmiernie rzadko. Najczęściej związane są z oparzeniem: pęcherze, strupki. Bardziej odległe powikłania mogą dotyczyć zaburzeń barwnikowych: przebarwień i odbarwień. W związku z działaniem na naskórek istnieje również ryzyko infekcji skórnych: bakteryjnych i wirusowych. Niemal wszystkie powikłania poddają się leczeniu bez pozostawienia trwałych śladów (blizn). Dlatego ważne jest, aby zabiegi laserowej depilacji wykonywały przeszkolone osoby zawsze pod kontrolą lekarską (konsultacja z właściwą kwalifikacją do zabiegu, ustalenie parametrów zabiegu, ewentualne leczenie powikłań).

Zabiegi laserowej depilacji są coraz częściej w ofercie gabinetów kosmetycznych. Co daje nadzór lekarza przy tego typu zabiegach?


Przede wszystkim lekarz kwalifikuje do zabiegu, wyklucza przeciwwskazania, współpracuje z endokrynologiem w trakcie terapii pacjentem z hirsutyzmem, ustala także właściwe parametry lasera w czasie zabiegu. Po zabiegu powinien obejrzeć skórę i ewentualnie zalecić postępowanie po zabiegu, zwłaszcza, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepożądane objawy.

Co dzieje się z włosami po zabiegu?


Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej większość z nich (powyżej 80%) wypada ze skóry po ok. 2-4 tygodniach. Skóra robi się gładka (lub prawie głądka) i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.

Kiedy zauważę redukcję owłosienia?


Redukcja owłosienia obecna jest z zabiegu na zabieg. Każdorazowo udaje się zlikwidować 20-30% włosów. Pacjent „widzi” redukcję, kiedy odsetek ten osiągnie ok. 50%, co ma najczęściej miejsce po 3. zabiegu.

Jak pozbyć się siwych włosów?


Siwe owłosienie, podobnie jak blond i rude jest dużym problemem, ponieważ w jasnych włosach nie ma barwnika – melaniny. W chwili obecnej próbuje się barwić takie włosy specjalnymi substancjami, które wnikają w głąb skóry. Niestety metoda ta jest dość kosztowna, nie do końca przebadana i nie pozbawiona pewnych efektów niepożądanych. Trudno więc wypowiadać się na temat jej skuteczności.

Czy są jakieś alternatywne metody dla lasera w przypadku włosów jasnych?


Jeśli są to naprawdę pojedyncze i uciążliwe włosy można spróbować usunąć je za pomocą elektrolizy, ponieważ w tej metodzie wykorzystuje się prąd do zniszczenia włosa, bez znaczenia jest tu jego kolor. Elektroliza jest obecnie rzadko stosowana w związku z ograniczeniami i ryzykiem powikłań ze strony tej techniki. Jest to metoda żmudna, wymagająca precyzji i czasu, poza tym przy ustawieniu zbyt dużej mocy aparatu może dawać powikłania w postaci punkcikowatych blizn zanikowych.

Czy po zakończonej serii zabiegów depilacji laserowej mogę liczyć na utrzymanie się efektów na stałe?


Jak już wspomniano po wykonaniu serii zabiegów możemy trwale usunąć ok. 80-90% owłosienia. Niewielki procent 10-20, to pula włosów, które mogą pojawić się w czasie życia. U kobiet najczęściej będzie miało to miejsce w czasie przełomowych sytuacji związanych z gospodarką hormonalną: w czasie ciąży, przyjmowania leków hormonalnych czy też w okresie przekwitania. Z reguły jednak jest to niewielka liczba włosów, które w razie potrzeby można również usunąć laserem.